Soutěžní řád 2017-18

Základ i střecha českého discgolfu. Komunikuj s výkonnou radou, nebo prostě napiš svůj názor.

Moderátor: VR CADG

Odpovědět
MarcioZazinho
Markovadlo

Soutěžní řád 2017-18

Příspěvek od MarcioZazinho » 18 úno 2017 13:20

ahoj vr mel bych jeden dotaz. jelikoz nema pravo na prednostni registraci do 1. ligy a proto nemam v planu objizdet moc turnaju prvoligovych, myslel jsem si ze bych si to pravo vybojoval ve 2. lize. Ale zjistil jsem ze se zapocitava 10 nejlepsich vysledku coz mi prijde hrozne moc. v loni jsem napicital 39 c pres celou republiku tak to jsou v podstate vsechny c v blizkem okoli. jaky zamer ci smysl ci neco jineho ma pocitat tolik vysledku? pro koho je druha liga primarne urcena? diiky

vojtik
Mýdlo

Re: Soutěžní řád 2017-18

Příspěvek od vojtik » 21 úno 2017 19:53

Stejně jako řada jiných dílků ve skládačce zvané Soutěžní řád ani zápočet 10 turnajů kategorie C ve 2. DGL nemá jen jeden záměr, souvislost či smysl:
1) V roce 2017 není vybírán na turnajích kategorie C poplatek od nečlenů ČADG, takže až na výjimky nemají pořadatelé jednodenních turnajů důvod nezařazovat je do ligové kategorie C. Počítáme tedy se zvýšením celkového počtu C turnajů. Nemělo by tedy pro hráče s ambicí bojovat o přední příčky 2. DGL, případně o postup do 1. DGL, být problémem zúčastnit se od března do listopadu, tedy během devíti měsíců trvání sezóny 2. DGL, deseti či více jednodenních turnajů kategorie C.
2) Liga pouze jednodenních turnajů je novinkou, umožňující soupeření nováčků s hráči rekreačními nebo s hráči, kteří z různých důvodů nemají ambice či chuť pravidelně se účastnit na čas i peníze velmi náročných víkendových, prvoligových turnajů. Mohou odehrát 10 turnajů s náklady cca 2000 korun místo 8 turnajů s náklady cca 20000 korun.
3) Primárně je tedy 2. DGL určena hráčským typům popsaným v předchozím odstavci, mezi které se momentálně sám řadíš i ty.
Na závěr poznámka: Nemáš právo přednostní registrace pouze na turnajích kategorie A, takže na tvém místě, při tvé dlouhodobé výkonnosti (vzhledem k 10. příčce na MČR) bych ještě zvážil změnu plánu: například 60 bodů, které bys získal za 20. místo na turnaji kategorie A, získáš i za 10. místo na turnaji kategorie B. Na nějaký turnaj A se pravděpodobně dostaneš a na B turnajích můžeš získat také dost bodů.

MarcioZazinho
Markovadlo

Příspěvek od MarcioZazinho » 23 úno 2017 21:31

K bodu prvnímu- nejsem si tak jistý jestli tím rozhodujícím bodem proč pořádat ligový C nebo neligový N turnaj je právě poplatek za nečleny. Možná se v tom ale mýlím.
K bodu druhému- liga jednodenních turnajů není moc ideální řešení dle mého. Navíc když se počítá velký počet turnajů v rámci celé ČR. Nevidím v tom nějaký hlubší smysl té ligy. O vítězství můžou bojovat třeba i hráči, kteří na sebe nemuseli za celý rok narazit.

Nejlépe jednodenní turnaje rozlišoval koncept HrajDiscGolfTour, který se letos konat nebude. Letos to vypadá na rozjezd lokálních lig typu JVDL nebo SZDL, což je hezké a je dobré , že se kluby zapojují spolupořádání takovýchto akcí ovšem HDGT je nepřekonatelná.

Osobně bych viděl rozdělení lig asi celkem podobně jako v loňském roce(2016). Pokud chceme udržet nejlepší české hráče hrát o titul v první lize a zároveň chceme aby byli konkurence schopní v zahraničí, nejde počítat větší počet turnajů než 4. Zároveň je potřeba si představit pokud by ti nejlepší boje v první lize vzdali, tak o největší konkurenci a pro mě i motivaci se takových turnajů účastnit a učit se od nich přijde takový ten druhý sled hráčů. Někdo také vzpomínal, že po letošním útěku náročných turnajů Konopiště a Chřibů nebylo moc z čeho vybírat do první ligy a nakonec máme turnajů ještě více, což je zvláštní. Pročítal jsem loňské debaty o SŘ a název Major tour, myslím že to navrhl Briki, pro 1.ligu mi přijde víc než dobrý. MČR bych klidně i začlenil do Major Tour jako jeden z turnajů třeba z bonusovými body aby byl něčím víc.

Po Major Tour by nastoupila druhá liga, do které bych počítal pouze dvoudenní turnaje rozdělené dle obtížnosti do dvou kategorií. Myslím, že je lepší když si nováčci na dvoudenních turnajích druhé ligy vybojují přednostní registraci do major tour, než když se mu to letos povede na jednodenních.

A třetím dílem do skládačky by byla ta nováčkovská liga- nástupce HDGT. Ta je/byla velmi dobře rozdělena do částí republiky a má blbosti jako loga apod. Jen by bylo potřeba ji zaštítit někým jiným než soukromým objektem, který v českém prostředí nemůže uspět v každém koutě republiky a nemůže na to mít prostředky. ČADG by mohla s tímhle hodně pomoci . Myslím že jednotlivé části již mají menší či větší množství odhodlaných discgolfistů, kteří by se zhostily pořádaní turnajů ve svém nejbližším okolí. Navíc formát finále konferencíby se klidně mohl rozdělit třeba na Moravskou a Českou část na víkendovou část zvláště a tím pádem by se možnost vybojovat si nováčkům na takovémto třeba jejich prvním víkendovém turnaji jistě zvýšila díky většímu množství postupujích z jednotlivých částí. A big superfinále by mohlo zakončovat sezonu s možností pro ČADG rozdat trofeje za první, druhou ligu, s větší pompou/ elegancí než doteď.

Celkově si myslím, že by nebylo špatné začít pracovat na SŘ na příští rok mnohem dříve než nám VR nedejbože zchudne o pár členů a aby SŘ mohl být trošku koncepčnější.

Oxygenum
Markovadlo

Příspěvek od Oxygenum » 01 bře 2017 11:32

Ahojte,
mám radost, že VR je naplněná a že viditelně pracuje, byť zatím musela spíš hasit, co hořelo z minulého období. Doufám, že kluci budou makat i nadále a moc se těším zejména na rozvojový plán českého discgolfu!
A k tématu vlákna - soutěžnímu řádu. To je nejzásadnější věc pro hráče (jasně, že stanovy jsou důležitější, ale pro většinu hráčů je rozhodující systém soutěžení), která podle mého názoru musí být s nimi podrobně diskutována. Se SŘ nikdy nebudou stoprocentně spokojení všichni, vždy bude potřeba hledat konsenzus a je zapotřebí aby VR z pozice autority nejen dbala o rozvoj, ale také o růst kvality ze sportovního hlediska.
Nový SŘ kvalitativně oproti loňskému výrazně utrpěl. Vnímám jej (spolu se zlevněním poplatků) jako velkou snahu o rozvoj - je fajn, pokud bude více členů, více ligových turnajů, mám radost ze vzniku lokálních lig. Na novém SŘ se mi nelíbí spousta věcí, vyberu jen ty klíčové a budu se snažit být konstruktivní.

Přál bych si, aby:

- změně SŘ vždy předcházela široká debata se členstvem - díky tomu se bude SŘ líbit více lidem (snad i většině). A pokud se mi líbit nebude, budu mít férový pocit, že jsem dostal příležitost se vyjádřit a zkrátka ostatních názorů bylo víc anebo to, co jsem navrhoval, by nevedlo ke zvyšování sportovní kvality anebo omezovalo rozvoj. Jaký mám pocit teď, je zřejmé. A naprosto nerozumím tomu, že do diskuzí o letošním SŘ nebyli přizváni ani vítězové ligy!

- revize SŘ (i jiných dokumentů) měla buď formu krátkého seznamu změn s vysvětlením anebo jak je běžné formu dokumentu s barevným vyznačením změn - kdo kromě mě (ležícího na nemocenské) má chuť a čas podrobně luštit další desetistránkový dokument? Spousta členů podle mě ani neví, jaký SŘ je nyní schválený a co z něj vyplývá.

- liga pro začátečníky měla buď podobu jednodenních céček s počítanými pěti výsledky anebo lépe aby byla, jak píše Marek - zaštítěná ČADG - kluby by pořádaly regionální ligy a nejlepší by se utkali (v českém a moravském semifinále anebo přímo na finále) v dvoudenním turnaji, pak by i výrazný úspěch v takové soutěži mělo smysl ocenit právem přednostní registrace pro další rok, což o letošní 2. lize říct nemůžu.

- průměrný hráč, jak jej vnímám, který se zúčastní cca 6 turnajů za sezónu, se mohl solidně umístit v nějaké (2.) lize, což se mu letos nepovede, protože bude soutěžit i proti elitě. Anebo bude za umístěním objíždět tour de druhou ligu, což z něj lepšího hráče sotva udělá.

- první liga (Major) byla v podobném formátu jako loni (+ wildcard pro cizince), ale právo přednostní registrace aby bylo pro užší hráčskou elitu max 60 hráčů. Momentálně proporcionálně neodpovídá skutečným účastem v jednotlivých kategoriích. A na příští sezónu bude privilegovaných spotů 81 + 9 divokých karet v režii pořadatele = hráč bez privilegovaného spotu bude mít zatraceně těžké se na A turnaj dostat = začarovaný kruh - nedostane se na A turnaj, nevybojuje spot na další sezónu, tím spíš pokud se rozrosteme.

- VR v průběhu sezóny vyvolala debatu se členstvem o podobě SŘ 2018.

Ať vám to lítá!
Kyslík

Pítrs
Markovadlo

Příspěvek od Pítrs » 05 bře 2017 12:22

Ahoj discgolfisti

Jsem rád, že je viditelný zájem ze strany hráčů o podílení se na koncepci SŘ. Nerad bych se zde pouštěl do nějakého hodnocení současného stavu, které by zřejmě nic moc nepřineslo. Raději se budu věnovat konceptu, který bude akceptovatelný většinou členů a bude nás někam posouvat. Dovolím si zde, zatím jen stručně, představit několik bodů, které mě k tomuto tématu zatím napadají.

Rozdělení soutěží :
Nejsem zcela zastáncem nějakého velkého rozdělování soutěží, zvlášť když přihlédnu k současnému počtu hráčů, který ještě není až tak velký. Místo toho bych raději rozdělil vytvořil více kategorií turnajů a také více kategorií hráčů. Koncept HDGT je rozhodně dobrý a stálo by za to, aby byl zaštítěn asociací.

Kategorie turnajů:
NT - můžeme nazývat Národní tour. Počet turnajů 4-5.
A, B - stejné jako v minulosti, rozlišení turnajů dle obtížnosti
C - jednodenní turnaje v rámci HDGT
X - turnaje, které nejsou součástí žádné dlouhodobé ligy a to zejména z důvodu jiného formátu ( doubles, jamkovka...)
N - turnaje nepodporované ČADG - nejsou součástí soutěží, ač by být mohly

Kategorie hráčů:
Hráči by byli rozděleni do kategorií dle jejich CZ ratingu. Tento rating by se ještě musel nastavit, ale nemuselo by to být moc těžké.
Pro zjednodušení, se zaměřím zatím pouze na kategorii Open
MPO - současná skupina hráčů s přednostní registrací
MA1 - zbytek hráčů s výjimkou nováčků
MA4 - hráči nováčci

Od ratingu by se také odvíjely fáze registrací na jednotlivé turnaje, tak, aby z toho nebyla taková loterie, jako doposud.

Toto je jen hrubý nástřel, jak by to mohlo vypadat.
Petr

Odpovědět