Jak trénovat putting, aby hlava nebyla v cestě

Máš nějaké Pro tipy, o které by ses rád podělil? Nebo ti naopak nejde forehand, backhand či over? Tohle je to správné místo pro tebe.
Odpovědět
Cry5hot
Markovadlo

Jak trénovat putting, aby hlava nebyla v cestě

Příspěvek od Cry5hot » 09 led 2015 12:48

Na základě příspěvku na DGCR (http://www.dgcoursereview.com/forums/sh ... 013&page=4) jsem se trochu zamyslel. Stálo v něm tohle:
I think Jay dub is correct. This is my 2 cents from a newbie. I have started not to think of form at all, just focus. Each putt is different: stance, distance, wind.... You will never be able to focus on the actual putt, if you are thinking of form or you pre-putt routine. In fact, I would always ice my self worrying about form. Here is what has helped me a lot.
First and foremost, I focus on one element, balance!!!!
I start every practice secession up close 10-15ft. I am mainly focusing on on link all over the basket, not trying to make the putt. Next, I putt on a brick at 20ft. I stand on the brick with one foot. Back foot is off the ground. You rear foot is just a counter balance. You will find that if you are able to balance on the brick you make the putt and your form improves by just being in balance. I move next to putting at 20+ on a 2*4 with two feet while my weight is on the balls of my feet. My focus is just being able to place my back foot back in the same position after the follow through. Next, I take a normal stance and close my eyes and just feel the putt and guess if it is in and location. After that I move away and putt within 30+. I never focus on making the putts, just focus and balance. I think your body knows what it needs to do and your mind is the only element in the way!

Poslední dobou jsem totiž puttování při tréninku moc dobře necítil a včera (ještě před přečtením onoho příspěvku) jsem se rozhodl "prostě se soustředit na cíl". Jedno oko řetězu, nic jiného. Žádná technika, aspoň ne v hlavě. Trénink viz výše vypadá, jako dobrý umocňovač tohohle přístupu. Hned jak vyzkouším, dám vědět.

Co na to říkáte vy?

Odpovědět